Český svaz včelařů, z.s. OO Liberec
Vítejte…

na webu OO ČSV Liberec. Najdete tu informace o nás, o připravovaných akcích i o včelaření obecně a v naší galerii si můžete prohlédnout spousty fotek.
Níže se můžete přihlásit a následně všechny články komentovat.
Těšíme se na vaše názory a připomínky.

Kalendář
Prosinec 2018
Po Út St Čt So Ne
« Dub    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Včela

Včela (Apis) je rod blanokřídlého hmyzu, který zahrnuje čtyři významné opylovače kvetoucích rostlin, včetně nejznámějšího medonosného sociálního hmyzu, včely medonosné. Charakteristickým projevem rodu včela je stavba díla z vosku vyprodukovaného vlastní voskovou žlázou.

Včela medonosná (Apis mellifera L.) původně žila jen v Evropě, Asii a v Africe. Do Ameriky, Austrálie a na Nový Zéland byla přivezena až někdy v 17. století. Svá hnízda staví na chráněných místech přičemž jsou jednotlivé plásty umístěny vedle sebe. Má nejvyšší hospodářské využití.

Včela indická (Apis indica F.) žije v Indii, Číně, Japonsku a přilehlých oblastech Sibiře. V poslední době se dostává do popředí zájmu vědců, neboť je původním nositelem roztoče Varroa destructor. Na rozdíl od domestikovaných včel dovede s roztočem přežívat a od něj se i očistit.

Včela květná (Apis florea F.) žije pouze ve volné přírodě v Asii.

Včela zlatá (Apis dorsata F.) žije v horských oblastech Indie.

Včela Apis laboriosa byla objevena teprve nedávno a to v Nepálu.

Černožlutě pruhovaná a bolestivě bodající včela medonosná patří k nejpilnějšímu hmyzu. Kdysi zdomácněla v Asii, ale v současnosti je důvěrně známá po celém světě, od žhavých pouští až po studené vrcholy Alp.

„Na světě je zavedeno, že spousta hloupých si hraje na chytré. Z chytrých, kterých je na světě nedostatek, jen ti nejchytřejší si hrají na hloupé.“ Jan Werich