Český svaz včelařů, z.s. OO Liberec
Vítejte…

na webu OO ČSV Liberec. Najdete tu informace o nás, o připravovaných akcích i o včelaření obecně a v naší galerii si můžete prohlédnout spousty fotek.
Níže se můžete přihlásit a následně všechny články komentovat.
Těšíme se na vaše názory a připomínky.

Kalendář
Prosinec 2018
Po Út St Čt So Ne
« Dub    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Akce

Setkání včelařů Frýdlantska

ZO Frýdlant uspořádala s podporou města Frýdlant Setkání včelařů Frýdlantska, kterého se zúčasnili zástupci ZO působících na Frýdlantsku i zástupci včelařů z družebního Dolnoslezského Polského svazu včelařského, kteří vystoupili se svými velmi hodnotnými příspěvky.

Na setkání bylo několika včelařům předáno ocenění, proběhla i soutěž v poznávání medů, kulturní vložku předvedly děti z dětského domova, hrála hudba a vystoupil country soubor. Na setkání se všichni skvěle pobavili. Celý příspěvek

Krajský den včely opět v Oldřichově v Hájích

Ochutnávka různých druhů medu, seznámení s dalšími včelími produkty, i s tím, co takové včelaření vlastně obnáší, možnost procházky po včelí naučné stezce, Včelí pohádka divadla Rolnička a řada dalšího bude na programu letošního Krajského dne včely a mladých včelařů.

Ten proběhne na tradičním místě v Ekocentru Oldřichov v Hájích v sobotu 11. června od 9.30 hod. do 15.00 hod.

„Včelařství je významné odvětví, které bezprostředně ovlivňuje zemědělskou produkci. Bez opylování by planě rostoucí i kulturní rostliny z výrazné části vymizely,“ uvedl Vladimír Davídek, předseda Okresní organizace Českého svazu včelařů Liberec, která je hlavním pořadatelem již dvanáctého ročníku této zajímavé akce.

„Den včely bude připraven nejen pro včelaře, ale i pro rodiny s dětmi, které chtějí strávit příjemný den a poznat mnoho zajímavého ze života tohoto užitečného hmyzu. Pro děti bude připravena řada her a tvůrčích dílen. Včelaři si budou moci zakoupit včelařské vybavení. Dorazí i polský prodejce,“ doplnil Vladimír Davídek.

Akce, na kterou není třeba platit vstupné, je finančně podpořena z rozpočtu Libereckého kraje. Vedle kraje a včelařů se na přípravě akce podílí také Středisko ekologické výchovy Libereckého kraje (STŘEVLIK).

Další informace najdete na www.strevlik.cz či www.ovcsvliberec.cz.

Download (PDF, 459KB)

Živé včely na krajském úřadu

Zajímavé informace o včelách, ukázky historického a moderního úlu, včelařských pomůcek, výrobků z včelích produktů a řadu dalšího můžete nalézt na výstavě “Včelařství u nás.” Velkým zpestřením prvního týdne akce bude navíc prosklený úl s živými včelami a zajímavým výkladem zkušeného včelaře.

Výstavu bude možné navštívit ve vestibulu budovy Krajského úřadu Libereckého kraje od 7. do 29. září.
“Situace ve včelařství je v současné době kritická. Především vinou onemocnění varroáza poklesl od září loňského roku stav včelstev v Libereckém kraji o téměř 30 %. Cílem výstavy je zaujmout především mladé generace pro tuto krásnou a důležitou zájmovou činnost,” uvedl náměstek hejtmana Libereckého kraje zodpovědný za životní prostředí a zemědělství Josef Jadrný, který nad jejím konáním převzal záštitu.

Školní třídy či jakékoliv jiné skupiny dětí a mládeže si mohou po celou dobu konání akce domluvit průvodcovství zkušeným včelařem u Tomáše Komrzýho z krajského úřadu na tel. 739 541 552.

Výstava, která je připravována ve spolupráci Okresní organizace Liberec Českého svazu včelařů a Libereckého kraje, bude přístupná každý pracovní den od 8.00 do 17.00 hod., v pondělí a středu pak až do 18.00 hod. Vernisáž s ochutnávkou různých druhů medu proběhne v pondělí 7. září od 16.00 hod.

“Další aktivitou Libereckého kraje na podporu včelařství jsou právě vyhlašované včelařské dotace. Celkem 1 mil. Kč bude rozdělen mezi začínající i stávající včelaře,” doplnil náměstek Jadrný. Bližší informace k právě vyhlašovanému dotačnímu programu na podporu včelařství najdete na www.kraj-lbc.cz/dotacni_fond_lk. Uzávěrka příjmu žádostí je 31. října.

Den plný včelařství můžete zažít v Oldřichově v Hájích

Ukázky živých včel v proskleném úlu, zajímavé aktivity pro děti, Medová pohádka, možnost zakoupit včelí produkty i včelařské vybavení a řada dalšího bude na programu Krajského dne včely a mladých včelařů. Již jedenáctý ročník akce proběhne v sobotu 6. června v areálu Ekocentra Oldřichov v Hájích.
“Včely jsou pro přírodu a zemědělství velmi důležité – opylují většinu rostlin. Jsou zásadní pro zachování přírodní pestrosti i výživu člověka. Situace ve včelařství však není vůbec dobrá. Jen od podzimu se počet včelstev v našem kraji snížil o třetinu,” uvedl Vladimír Davídek, předseda liberecké okresní organizace Českého svazu včelařů. Ta Den včely připravuje ve spolupráci s hostitelským STŘEVLIKem, Libereckým krajem a Regionální agrární radou Libereckého kraje. “Cílem akce je zaujmout mladou generaci pro tuto náročnou, ale velmi krásnou a důležitou zájmovou činnost. Jsem rád, že se na programu podílejí také členové včelařských kroužků z našeho kraje,” doplnil Vladimír Davídek.
Pro návštěvníky bude v areálu oldřichovského ekocentra připraven od 9.30 do 15.00 hodin různorodý program, ve kterém si to své najde určitě každý. Letošní ročník proběhne pod názvem “Včela pod lupou.” Se včelím tělem a nejen jím se budou moci zájemci dopodrobna seznámit v místní laboratoři. Mladí “včelaříci” ze včelařských kroužků poradí s tím, jak začít včelařit. Maškarní rej na “včelí” louce zakončí vyhlášení nejlepších včelích masek. Pestrá bude nabídka prodejců – od kosmetiky z včelích produktů až po medové pivo. Včelaři budou moci doplnit své vybavení a získat řadu důležitých rad.
Do místa konání je z Liberce velmi dobré vlakové spojení. Ze zastávky Mníšek u Liberce je to po značené trase 15 minut. Kolem areálu vede známá cyklostezka. Více se o místě konání můžete dozvědět na www.strevlik.cz.

Download (PDF, 409KB)

„Nejkrásnější ze všech tajemství je být géniem a vědět to jen sám.“ Mark Twain